czwartek, 29 marca 2012

Zemsta po latach - świat tajemnic i niewyjaśnionych zbrodniTytuł: Zemsta po latach
Autor: Jerry Cotton
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pi
Rok wydania: 2012

Recenzja:

Jerry Cotton jest to pseudonim grupy autorów, tworzących serie kryminałów, w których głównym bohaterem jest sam agent FBI – Cotton. Są to serie wydawane z wielkim sukcesem w całej Europie, w końcu zostały wydane także i w Polsce.
Zemsta po latach, to lekki i ciekawy kryminał, napisany w dobrym stylu o człowieku, który został oskarżony i skazany mimo swojej niewinności o morderstwo własnego szefa.  John Stevenson uczciwy, szanowany obywatel zostaje skazany na więzienie i nikt nie chce wierzyć w jego niewinność. Jednak tuż przed ostatecznym wyrokiem poprzysiągł zemstę.  Wreszcie gdy po 20-tu latach wychodzi na wolność jako schorowany człowiek  może spełnić swoje groźby. Jednak wszystko się komplikuje… Zemsta pielęgnowana przez 20 lat staje się prze dojrzała, jednak nadal silna. 
Pierwszy raz spotkałam się z tą serią kryminałów, jednak musze przyznać, że było to miłe spotkanie. Narracja jest prowadzona w pierwszej i  trzeciej osobie, jedną z narracji prowadzi agent Cotton przedstawiający nam Nowy Jork, prace agentów i ich spostrzeżenia na temat zbrodni. Narracja trzecioosobowa przedstawia nam konkretne wydarzenia, które są dla czytelnika istotne.
Całość bardzo szybko i lekko się czytało, co jest dowodem na to, że książka jest dobrze napisana, stopniowo budowane napięcie oraz dobrze wyważona akcja „porywała” czytelnika w świat przestępstw i zbrodni niemal doskonałych. Jednak sam koniec nie jest już tak dobry, jak cała reszta, ponieważ wszystkie zagadki szybko się kończą, a sam czytelnik nie może pogłówkować nad rozwiązaniem całej akcji. Książka naprawdę mnie wciągnęła i w momencie gdy myślałam, że prawie wszystko wiem, powieść się skończyła, a ja czułam ogromny niedosyt. Przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś więcej, przede wszystkim całość była dla mnie za krótka. 
Bohaterowie są tworzeni  ze staranną dokładnością, która pomaga na lepsze zobrazowanie, a przede wszystkim poznanie każdego z nich, dzięki czemu  rozwikłanie zagadek może wydawać się proste. Jednak charaktery i osobowości są tak kreowane, że to czytelnik staje się detektywem, który szuka nowych dowodów na uniewinnienie głównego bohatera oraz poszlak  mających na celu rozwiązanie nowych morderstw.
Pod każdym tym względem książka jest dobra, ponieważ  czytelnik szybko wciela się w role detektywa, minusem natomiast jest to, że nie może sam doprowadzić tej sprawy do końca, ponieważ książka za szybko się kończy, a odpowiedzi spadają na nas jak grom z jasnego nieba i wszyscy wszystko wiedzą.
Mimo wszystko uważam, że książka jest warta polecenia, zwłaszcza osobom, które lubią dużo niewiadomych i doskonale budowane napięcie. A na koniec książki można przymknąć oko, ponieważ cała reszta jest dobra.

Za możliwość przeczytania, dziękuje serdecznie serwisowi Nakanapie.pl


2 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie;D Spotkałam już wiele książek z rozczarowującą końcówką, więc da się oko przymknąć:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama nie wiem, może przeczytam.

    OdpowiedzUsuń