wtorek, 7 lutego 2012

"Teleny" - skandal literacki wszechczasów.


Tytuł: Teleny
Autor: Oscar Wilde
Wydawnictwo: INTERWERS Wydawnictwo
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 238

Recenzja: 

„Nie istnieje coś takiego jak książka moralna czy niemoralna. Książki są albo dobrze napisane, albo źle, to wszystko.”

„Teleny” skandaliczna powieść w literaturze europejskiej opisująca miłość dwóch młodych mężczyzn. Pierwsze jej wydanie ukazało się w 1895 roku, po czym została uznana za skandal literacki.
Historia oparta na przeżyciach samego autora jest opisana w formie wspomnień,  bardzo wyraźnych i szczegółowych. Opisuje ją sam Oscar Wilde, chociaż nie jest to poparte ostatecznymi dowodami. Jest wiele spekulacji na ten temat oraz kłótni, jednak muszę przyznać, że chociaż nie znam stylu samego autora, to z jego biografii wyraźnie wynika, że w jego życiu ważną role odegrał pewien mężczyzna. Przez co sam autor został napiętnowany i ukarany, gdyż w Anglii homoseksualizm uważany był za zbrodnie moralna oraz społeczną, i jak wyżej było to karalne.  
Bez wątpienia autor wykazał się dużą odwagą wydając tą książkę i wystawiając ja na tak dużą krytykę.
Otóż historia opowiada o miłości dwóch młodych mężczyzn, Kamil bo tak ma na imię główny bohater, długi czas nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego skłonności seksualne są inne, niż mu się wydawało. Uzmysłowił sobie to dopiero, gdy pierwszy raz zobaczył na scenie Teleny’ego. Książka ukazuje prawdziwą miłość dwojga ludzi oraz ich namiętność i wzajemne pożądanie, ale także ich doświadczenia z kobietami. Sceny erotyczne zostały opisane z najdrobniejszą dokładnością. Sam Autor akt miłości (bo bez wątpienia można to tak nazwać) opisuje z niezrównanymi poetyckimi porównaniami , idealizując uczucie oraz doznania obydwu panów, jednak nie obyło się bez scen wulgarnych, wręcz brutalnych, które wystawiają nawet najbardziej tolerancyjną osobę na próbę siły. Określenie „historia niestroniąca od pikanterii”, to za mało, żeby określić, pełen wymiar przedstawionego życia erotycznego, dwóch homoseksualistów .
Jednak mimo tego obszernego wątku seksualnego, jest także poruszony temat osób pruderyjnych w tamtych czasach, którzy tępili takie zachowania. Mimo tego, że w tamtych czasach temat sexu był tematem tabu, to ta książka burzy nasze wyobrażenie o  sposobie życia tamtych ludzi w tym aspekcie. Uważając, że ludzie w tamtych czasach byli  niewinni i poukładani, jesteśmy w ogromnym błędzie, odważę się stwierdzić, że ludzie w tamtych czasach byli bardziej rozpustni niż teraz, co dla niektórych z was może okazać się absurdem, jednak taka jest prawda. Gdyż za zamkniętymi drzwiami domostw, w przysłowiowych czterech ścianach była istna „Sodoma i Gomora”, która przewyższa nasze wyobrażenie i nie dorównuje dzisiejszym wyczynom na tym etapie ludzkiego życia, jedyną różnicą jest to, że ludzie mówią o tym głośno i tego nie potępiają aż tak bardzo w dzisiejszych czasach.
Najważniejszą sprawą poruszaną w książce jest pokazanie tego, że osoby o innej orientacji seksualnej tak samo kochają i potrzebują miłości, a my powinniśmy być bardziej tolerancyjni.

2 komentarze:

  1. Z jednej strony mnie zachęciłaś, z drugiej strony zniechęciłaś... Fajny początek. Tylko zwrot fakty autentyczne razi. Mogą być fakty nieautentyczne?

    OdpowiedzUsuń
  2. Chodziło mi raczej o podkreślenie tego, że autor napisał to na podstawie własnych przeżyć.
    Warto przeczytać chociażby dlatego, by przełamać stereotypy tamtych czasów w relacjach seksualnych damsko-męskich i męsko-męskich.
    Książka daje do myślenia.

    OdpowiedzUsuń